Baráth Katalin: Gőzgépek és pomponlányok

2024.07.28

Kedvcsináló

Zsuzsi még új a Vitéz János Gimnáziumban, vidékről költözött a fővárosba, miután egy énekversenyen kollégiumi ösztöndíjat nyert. Egyetlen barátja Dorka, az iskola legjobb vloggere. Mikor azonban Dorkát lekörözik, hallgatni kezd egy fura pletykára, miszerint az udvaron álló fa alatt a múltba vezető alagutak húzódnak. Dorka már tudja is, hol forgatja a következő videóját, csakhogy a Büszkeség és Balítélet kora helyett a lányok az iparosodás korában, Budapest helyett pedig Szegeden találják magukat.

Spoileres kibeszélő

Zsuzsi nagyon boldog volt, mikor megnyerte az országos énekversenyt és vele az ösztöndíjat, de nem érzi magát túl jól a Vitéz Jánosban. Az még hagyján, hogy tanulmányaiban is el van maradva a többiektől, de nagyon más is, mint ők. Ő egy kis faluból és egy nagy családból származik, a szülei zöldségtermelésből és piacozásból tartják fenn magukat. A többiek szemében ő csóró és mucsai, ráadásul eddig eszébe sem jutott olyan dolgok iránt érdeklődni, mint körömtrendek vagy vloggerek. 

Egyenlőtlen barátság

Mikor egy nap az éles nyelvű Dorka megvédi a csúfolódóktól, barátok lesznek. Pedig nem is különbözhetnének jobban: Dorkáéknak a Várban van lakásuk, az apukája miniszter, mindig van pénze, gondosan ügyel a divatra és odafigyel a kilóira.

Ez még nem lenne baj, de a barátság más szempontból is egyenlőtlen. Egyértelműen Dorka dominál, az ő tervei, vágyai, érdekei kerülnek előtérbe. Zsuzsi sokszor nem mer őszinte lenni, elnyomja önmagát, mert fél, hogy különben elveszíti Dorkát, és végkép magára marad.

Egy titok ára: 50 tábla mogyoróscsoki

Dorka igen büszke rá, hogy ő az iskola legkövetettebb vloggere, egy nap azonban letaszítják a trónról. Még nagyobb bosszúság, hogy olyasvalaki teszi ezt, akit amúgy is ki nem állhat (talán egy kis féltékenység okán). Ekkor bukkan fel Misi, az osztálytársuk kisöccse, és tesz ajánlatot: ötven tábla mogyorós csokiért olyan titokba avatja be Dorkát, ami garantáltan az élre repíti. Az üzlet megköttetik, Misi pedig valóban különöset állít: szerinte az udvaron álló platán gyökerei között a múltba vezető alagutak húzódnak. Dorka már látja is maga előtt a múltban készült videókat, no meg a sikert. Zsuzsi nem igazán hisz a dologban, és még kevésbé akarja kipróbálni igaz-e, de Dorka hajthatatlan. És mivel szükség van valakire, aki fogja a telefont, amíg ő előtte illegeti magát, Zsuzsinak nincs választása.

Egy kis bökkenő

A lányok a Büszkeség és Balítélet korát választják, még oda illő ruhát is szereznek (némi csúsztatással, meg Dorka anyuka anyagi hozzájárulásával) de valami nincs rendben. Zsuzsi és Dorka gond nélkül kijutnak a múltba, de valahogy minden fura. Az egy dolog, hogy a ruháik semmiben sem hasonlítanak másokéra, de a Várat sem találják, sőt, a budai lankák is hiányoznak.

Mire rádöbbennek, hogy hol is vannak, rögvest komolyabb gondjuk is akad, a szegedi leányrablók fogságába esnek, akik rögtön egy tyúkokkal tömött tehervonatra teszik őket, hogy aztán eladják őket az újvidéki vásáron.

A zentai fiatalok

A lányok nagy szerencséjére, a Huszár Zsiga, a zentai malom tizenhat éves alkalmi dolgozója, feltöri tehervonatot, hogy az igazság nevében visszalopjon néhány tyúkot, így őket is kiszabadítja. Ugyanezen a vonaton utazik a tizenöt éves Móra Fecó, aki repes az örömtől, mert először látja nyomtatásban a nevét, és barátja, a festői álmokat dédelgető Boromisza Tibó is. A leendő író, a leendő festő, a "tyúkidomár" meg a két lány hamar barátságot köt. Hozzájuk csapódik Irénke kisasszony is, akinek esze ágában sincs tizenhat évesen férjhez menni, különösen nem egy pipogya orvoshoz, aki ügyetlenségében előbb beleborította a Tiszába, majd hagyta volna ott fulladni. Még szerencse, hogy Huszár Zsiga kihúzta a bajból. Még nagyobb szerencse lenne, ha valahogy elodázhatná ezt az egész házasulandósdit, és helyette tanulhatna még.

A tanulás nem csak neki nagy vágya, Zsiga is arról álmodik, hogy tanulhat még, és egy nap majd olyan csodás masinériákat találhat fel, ő is, mint amik egyre inkább elterjednek Magyarországon, sőt Zentán is. De ahogy egy nőnek, úgy egy zsellérgyereknek sincs túl sok esélye erre. Különösen ha négy kistestvére van, az apja meg kivándorolt Amerikába.

Bonyodalmak Zentán

Mert Zenta nem unalmas hely ám! 

Fecó bátyja, Móra István, új könyve bemutatójára készül. A két malom hadban áll. A munkások a malmokkal állnak hadban, mert jobb munkakörülményeket akarnak és főként, féltik a munkájukat a gépektől. Az országos politika Zentán is bőven okoz feszültséget, az utcákat pedig egy elegáns, de egészen fura alak rója. Kis híján balesetet okoz, mikor az utcakövek közti távolságot méri, és valami ördögi járművel jár, olyan biciklivel, ami akkor is megy, ha nem pedálozzák. A neve Bánki Donát.

Mindez azonban semmi ahhoz képest, hogy a város Ferenc József látogatására készül, és ennek tiszteletére elektromos közvilágítás kiépítéséről döntenek.

Mikor azonban Bánki szállodájában tűz üt ki, Zsigát pedig először gyújtogatással, majd lopással gyanúsítják, az új baráti társaságnak össze kell fognia, hogy bizonyítsa ártatlanságát. Mindez azonban Zsuzsi és Dorka barátságát is próbára teszi. Különösen, mert úgy tűnik, Zsuzsi boldogabb itt, mint a saját korában.

A Gőzgépek és pomponlányok nem a sorozat legerősebb kötete, de azért szórakoztató és olvasmányos. A korabeli politikai viszonyokat nem érzem annyira magyarázottnak, mint néhány másik kötetben, de Baráth Katalin összességben visszaadja a vidéki boldog békeidők hangulatát, és azt is szépen bemutatja, mit illett, vagy nem illett akkoriban egy kisasszonynak. A két lány barátsága szépen kidolgozott szál, és mindkettejüknél érdekes jellemfejlődést láthatunk. A pomponlány vonal kissé életidegen nekem, tekintetbe véve, hogy Magyarországon nincs ennek kultúrája, ráadásul a két főszereplő nem is pomponlány, de kétségtelenül figyelemfelkeltő cím. Tizenegy éven felülieknek ajánlom.

Abszolút töri

Az Abszolút töri sorozat a Pagony kiadásában jelenik meg. A kerettörténet szerint a Vitéz János (nyolcosztályos) Gimnázium udvarán álló vénséges vén platánfa gyökerei közül a múltba vezető alagutak indulnak. Ha ki tudod játszani Tempi Bori nénit, aki nem csak büfés, de a fa őre is, úgy kirándulhatsz egy másik korba, hogy a jelenben egy pillanat sem telik el. Egy hetedikes osztály tagjai pedig egész tehetségesnek bizonyulnak Bori néni kijátszásában.

A gyerekek eljutnak Mátyás udvarába és 1956-ba csakúgy, mint a honfoglalás vagy a kiegyezés korába. A sorozat kötetei nem egymásra épülnek, bármilyen sorrendben olvashatóak.

Te Dorka – szólalt meg Zsuzsi síri hangon. – Ezek a tyúkok röhögnek rajtunk!"

Baráth Katalin: Gőzgépek és pomponlányok – Pagony Kiadó, Bp., 2023

Összesítő

Korosztály: 11+

Kaland: 8/10

Humor: 7/10

Nekem hogy tetszett: 7/10

Téma

Történelem

Barátság

Iparosodás

Boldog békeidők

A sorozat egy másik kötetéről, a Szamos-parti Hollywood-ról írt beszámolóm pedig a címre kattintva olvasható.


Simi alig várja, hogy végre ő is iskolába járhasson, és megtanuljon írni és olvasni. Csakhogy az iskola nem olyan, amilyennek képzelte, a betűk pedig nem éppen barátságosak. Erre dőlnek, arra dőlnek, elfordulnak, vagy épp helyet cserélnek, Simi pedig sehogy sem boldogul az olvasással.

Harriet Manners táskáján vörös betűkkel virít a "Geek" szó. Nem ő írta oda, de nem vitatja az állítást. Az igazság az, hogy őt nem zavarná, hogy egy kocka stréber, ha a többieket sem zavarná, és nem piszkálnák. Olyan ember, aki rajong a tényekért és az adatokért, de az emberi kapcsolatok, vagy éppenséggel a divat világa idegen terep számára. A...

A Tengeristen szenved, ezért népe is szenved. Mióta leigázták az országot és megölték a császárt, kit a Tengeristen fivéreként szeretett, a birodalmat kegyetlen viharok dúlják. A legenda szerint a vihar csak akkor csitulhat, ha a Tengeristen szívét akkora, vagy nagyobb szeretet tölti be, mint amekkorát a császár iránt érzett. Ezért az emberek...