Évzáró poszt

2024.12.29

A mai az év utolsó posztja, úgyhogy íme egy kis lista a legjobb idei ifi és gyerekkönyv olvasmányaimról. 

A könyvekről írt beszámolómat a borítókra kattintva olvashatjátok.

+1 Francesca Zappia: Eliza és a szörnyek

Eliza mesterfokon űzi a láthatatlanság művészetét. Bő ruhákat hord, kapucnis felsőket, és olyan keveset beszél, hogy a suliban sokan némának hiszik. Egyikük sem tudja, hogy az internet világában ő nem Eliza, a fura lány, hanem Lady Constellation, egy több milliós követőtáborral rendelkező online képregény alkotója. Eliza az offline világban vegetál, életét az interneten éli. Rendben van ez így? Egyáltalán, elválasztható a két világ?

Francesca Zappia regénye történetvezetés szempontjából nem feltétlen került volna a top 10-es listámra, ha nem egy olyan témát boncolgatna, ami mérhetetlenül fontos napjainkban: az online és az offline világ kapcsolatát a kamaszok életében, és azt a helyzetet, mikor az internet átveszi az uralmat. Zappia nem állt meg ott, hogy "csúnya dolog az internet, menj ki szépen játszani" gondosan elmagyarázza azt is, sok kamasz számára miért biztonságosabbak és vonzóbbak az online kapcsolatok. 15 éven felülieknek ajánlom, szülőknek is.

10. Fiala Borcsa: Lepkebáb

A kamaszkorral kinyílik egy egészen új világ, és a tizenhárom éves Liza esetében ez nem csak egy kifejezés. Míg azon tűnődik, hogy megváltoztak mostanában a barátnői, hirtelen rosszul lesz, eltűnik alóla a padló, és ő egy másik világban ébred. Egy idegen és sötét helyen, ahol nincs kihez segítségért fordulni, ahol nincs aki gondoskodjon róla. Úgy hírlik, a szomszéd városban él egy hatszáz éves, mindent tudó boszorkány, aki talán hazajuttathatja őt. Eljutni a nagy Mehonnéhez azonban nem egyszerű feladat. Lizának meg kell tanulnia gondoskodni magáról, miközben az út újabb és újabb kihívások elé állítja.

Fiala Borcsa Lepkebábja bizonyos értelemben véve olyan, mint a klasszikus népmmesei felnövéstörténetek. A hős elhagyja otthonát, útra kel, keményen dolgozik, hibákat követ el, jót cselekedik, megküzd a gonosszal, hogy végül életre kész felnőttként térjen haza. A sötétebb jelenetek miatt legkorábban 13 éves kortól ajánlom a könyvet, ha a gyerek egy kicsit érzékenyebb, érdemes még egy évet várni.  

9. Wéber Anikó: Az osztály vesztese

Hétfő este kegyetlen kép jelenik meg az 5.a osztály facebook oldalán. A képen egy megkötözött, az osztály jelmezét viselő maszkos alak térdel, felette a felirat: Az osztály vesztese. Hogy éli meg, hogy éli túl tíz különböző gyerek az ezt követő két napot?

Egyikük a támadó. Egyikük az áldozat. De melyik melyik?

Wéber Anikó munkája tipikusan az az ifjúsági regény, amit jó szívvel ajánlok szülőknek és pedagógusoknak is, hiszen rengeteg olyan téma felmerül benne, amiről érdemes beszélgetni, ráadásul segíthet megérteni miért is olyan nehéz ötödikesnek lenni.   

8. Szűcs Ádám: A játék neve: BUDAPEST

Sági Bence kémiatanára eltűnt, és nem hagyott maga után mást, csak egy zavaros verset. A vers hamar rejtvénnyé válik, a diákok pedig lelkesen vetik magukat a nyomozásba. De mikor kiderül, hogy a győztesek közt nem kevesebb, mint egymilliárd forintot osztanak szét, az egész város felbolydul, így Ságiéknak már nem csak a fejtörőkkel és a lelkes versenyzőkkel kell megküzdeniük, de emberrablókkal is.

Játék neve: Budapest egy fordulatos, izgalmas, humoros regény, ami arra biztat, nézz fel a mobilodból és lásd meg a város csodáit, és ami az utolsó oldalakig tartogatott meglepetést. Tizennégy éven felül ajánlom, azóta a folytatása is megjelent. 

7. Annalisa Strada: Két rózsaszín csík

Tizenhat évesen sok ostobaságot csinálhat az ember lánya. Odaadni a szüzességünk az iskolai tornaöltözőben egy fiúnak, aki máskor ránk se néz, és akinek amúgy barátnője van, egyértelműlen az egyik legnagyobb baromság, baromságok listáján. Hogy mekkora, azt Perla csak akkor kezdi igazán átérezni, mikor hat héttel később ott áll a kezében egy pozitív terhességi teszttel.

Kire számíthat ebben a helyzetben? Hogy mondja el a szüleinek? Hogyan változik meg az élete? És főként: mit kezdjen a kis sejtcsomóval?

Annalisa Strada regénye olvasmányos, a komoly téma ellenére könnyed stílusú regény egy rossz döntés következményeiről. 2014-ben elnyerte a gyermekirodalmi Nobel-díjként is emlegetett Andersen díjat 15 éven felülieknek szóló kategóriában.

6. James Ponti: City Spies – Nagyvárosi kémek

Sara tizenkét éves és akadt egy kis gondja az amerikai igazságszolgáltatással: valamiért rossz néven vették, hogy feltörte New York gyámügyi nyilvántartását. Éppen a nem túl segítőkész kirendelt ügyvédjével vitatkozik, mikor belép egy elegáns férfi brit akcentussal, és közli, hogy ezentúl ő védi Sarát. Majd (alig, hogy a kirendelt ügyvéd elment) kijelenti, hogy Anyának hívják, valójában nem ügyvéd, és megkérdi, Sarának volna-e kedve kémnek lenni. És Sara nem az a lány, aki nemet mond egy ilyen ajánlatra.

A Nagyvárosi kémek könnyed, izgalmas szórakoztató regény tizenkét éveseknek.  A sorozat folytatása Ködváros címen jelent meg, a harmadik kötetet pedig (ha jól tudom) 2025-re várható. 

5. Goldberg Emília: Vácz Irénnek vége!

Konrád Eszternek kínszenvedés az iskola. A jegyei nem jók, a labdajátékokban ügyetlen, rosszul néz ki, az osztálytársai folyton csúfolják. És ami a legrosszabb, újra és újra eljön a matekóra borzalma Irénke nénivel, a leggúnyosabb, legmegalázóbb tanárral, aki az iskolában dolgozik. Sajnos ki nem állhatja Esztert. Egy nap azonban a lány új ismeretséget köt: Magnus, a segítőszellem nem tágít mellőle, és a dolgok lassan változni kezdenek. De vajon lehet az osztály lúzere menő? És legyőzhető a rettegett Irénke néni?

A téma ellenére Goldberg Emília regénye végig humoros, olvasmányos történet. Tizenkét éven felülieknek ajánlom, felnőtteknek is adhat gondolkodni valót.  

4. Monica Hesse: A kék kabátos lány

1940 májusában, mikor a németek lerohanták Hollandiát, öt nap alatt kétezer holland katona esett el, köztük Hanneke szerelme, Bas. Két évvel később a tizennyolc éves lány feketepiaci vadász, beszerez bármit, amit a jegyrendszerben nem lehet, legyen az extra hús, cigaretta vagy parfüm. Egy nap azonban a magányos özvegy Janssen néni olyasmit kér, amire egyáltalán nem volt felkészülve. Arra kéri, találjon meg egy tizenöt éves kamaszlányt, akit addig ő bújtatott, de aki szőrén-szálán eltűnt.

A kék kabátos lány feszült történet, olyan fordulatokkal, amire nem feltétlen számítunk, összetett érzelmekkel. Tizenöt éven felülieknek ajánlom, felnőtteknek is.  

3. Csoma-Lőrincz Tamara: Hádész – Az Alvilág tini kalandora

Alex kissé stréber, kissé nyeszlett végzős gimnazista. Nem éppen isten alapanyag, egy nap mégis azon kapja magát, hogy a következő hatszáz évben ő Hádész, az Alvilág ura. Ráadásul az előző Hádész enyhén szólva hagyta lepusztulni a helyet. Alex hamar rádöbben, hogy egy felettébb morcos háromfejű óriáskutya megtalálása és együttműködésre bírása messze nem a legnagyobb gondja.

Csoma-Lőrincz Tamara regénye az év egyik nagy meglepetése volt számomra. Sokáig nem akartam elolvasni, később pedig, mikor a kezembe került, egy középszerű Rick Riordan utánzatra számítottam. Ehhez képest kaptam egy eredeti és nagyon szórakoztató kalandregényt, ami egészen komoly témákat is boncolgat. Tizennégy éven felül ajánlom.

2. Rosemarie Eichinger: Esznek-e a halottak epertortát?

Emma a temetőben él sírásó apukájával. A sírok közt játszik iskola után, a holtakkal könnyebben elcseveg, mint az élőkkel.

Peter még új a temetőben. Két héttel ezelőtt az ikertestvére lezuhant a garázstetőről, négy napra rá eltemették, Peter azóta minden délutánját itt tölti.

Segíthet egymásnak a két gyerek? 

Rosemarie Eichinger rövid, mindössze százötven oldalas regénye ügyesen elegyíti a humort a legmélyebb gyász témájával, miközben rámutat, hogy a halál természetes dolog, párban jár az élettel. Tizenegy éven felülieknek ajánlom.  

1. Zágoni Balázs: A csillag és a százados

Péter és Dávid tízévesek. Padtársak, szomszédok, a legjobb barátok. Nem különböznek ők semmiben. Vagy mégis? Mikor a németek bevonulnak Magyarországra, Dávid kénytelen megérteni: az, hogy a nagymamáék másként imádkoznak, az azt jelenti, hogy ő más mint Péter. Túlélheti a két fiú barátsága a vészkorszakot? 

Nem sok ifjúsági regény foglalkozik a magyarországi holokauszttal, és talán egyik se járja körül olyan körültekintően a témát, mint Zágoni Balázs regénye. A történelmi események bemutatása mellett nagy hangsúlyt tesz a hangulat, és főként az emberi viszonyok bemutatására. Tizenhárom éves kortól ajánlom.

Kedves olvasóim!

Köszönöm az egész éves figyelmeteket!

Januárban kis szünetet tartok, hogy februártól újult erővel, olvasmányélményekkel feltöltődve térhessek vissza.

Addig is jó könyvekben gazdag, boldog új évet kívánok!


Ruby és Garnet tízéves egypetéjű ikrek. Külsőre szinte megkülönböztethetetlenek, belsőre viszont tűz és víz. Anyukájuk halála óta négyesben élnek apjukkal és nagymamájukkal. Egészen addig, míg egy este apukájuk haza nem állít a nevetős Emmával, be nem jelenti, hogy vett egy könyvesboltot vidéken és úgy nem dönt, hogy ő, az ikrek és Emma együtt oda...

Andie Bell eltűnt. Pár nappal később a barátját, Salt, holtan találták a közeli erdőben, telefonjáról beismerő üzenet érkezett. Öt évvel később a lány teste még mindig nem került elő. A fiú családja kitaszítottként él. De vajon tényleg ő bántotta a lányt? Egyáltalán, bántotta valaki Andie-t, vagy éli világát, mit sem törődve a tragédiával? A végzős...

A kamaszkorral kinyílik egy egészen új világ, és a tizenhárom éves Liza esetében ez nem csak egy kifejezés. Míg azon tűnődik, hogy megváltoztak mostanában a barátnői, hirtelen rosszul lesz, eltűnik alóla a padló, és ő egy másik világban ébred. Egy idegen és sötét helyen, ahol nincs kihez segítségért fordulni, ahol nincs aki gondoskodjon róla. Úgy...