Leiner Laura: A Szent Johanna gimi
Kedvcsináló
Középiskolásnak lenni nem egyszerű. Új osztály, új tanárok, új barátok. Új elvárások, új szokások. Renit nem érdeklik a fiúk. Egészen addig, míg a gimi első napjaiban meg nem pillantja Cortezt. Reménytelenül szerelmes lesz, és ez a szerelem meghatározza a gimis éveit. De vajon lehet esélye a könyvmoly strébernek az iskola legmenőbb sráccánál?
Ennél azonban sokkal többről szól a következő négy év. Sikerül beilleszkednie? Sikerül barátokat szereznie? Sikerül megtalálnia önmagát? Olvasd el a naplóját, és megtudod!
Spoileres kibeszélő
Leiner Laura korunk egyik, ha nem a legnépszerűbb magyar ifjúsági szerzője. Könyveiből több tízezer példány kelt el, dedikálásain sokszor több órás sor kígyózik. Bár nem A Szent Johanna gimi jelent meg tőle először, egyértelműen ez hozta meg számára a sikert.
És hogy miről szól a sorozat? Semmi különösről, csak épp mindenről, amit egy kamaszlány megélhet. Reni a kilencediket kezdi egy budai magángimnáziumban. Itt rögtön le is kell szögezni, a Szent Johanna Alapítványi Gimnázium némileg eltér az átlagos magyar gimitől. Az osztályok kislétszámúak, a körülmények jobbak, és nem titok, hogy ide bizony jómódú gyerekek járnak. Ebből kifolyólag néhány szituáció kicsit az amerikai tinifilmeket idézi, a magyar valóságban nem életszerű. Szerencsére azonban Leiner nem vitte ezt túlzásba, és a történet szempontjából nem lényeges a jómód, egyszerűen csak mások a körülmények. (Plusz pont Leinernek, amiért időnként még a szereplői szájába is adja, hogy ők bizony nem az átlag, nem mindenki ilyen szerencsés.)
Minden kamaszlány életében eljön az az időszak, amikor reménytelenül szerelmes lesz az iskola szépfiújába. Reni számára ez a kilencedik osztály első napjaiban jön el, amikor megpillantja új osztálytársát, Cortezt. Éveken át epekedik utána, kerülgetik egymást, végül 11. karácsonyán jönnek össze (5. kötet), így a könyvek fő témája egyértelműen a szerelem és a párkapcsolat. Ki kell mondani, a Szent Johanna gimi (vagy ahogy a rajongók hívják SZJG) néhol meglehetősen nyálas. Reni nagyon is romantikus lélek, és a szenvedés világbajnoka, ezzel még barátnői is egyetértenek. Ha valaki épp a már említett "halálosan szerelmes kamaszlány" korszakát éli, remekül együtt fog tudni sírni Renivel, ha pedig túl van rajta, remekül ki tudja nevetni őt és önmagát. Mert Leiner egyik legnagyobb fegyvere: a humor. Sok erőssége van könyveinek, de azt hiszem ez az, ami leginkább bevonzotta a gyerekeket.
A regénysorozat több párkapcsolatot is bemutat, kettőről szeretnék külön szót ejteni. Az első Reni legjobb barátnőjének első szerelme. Virág tizedikben jön össze Doriánnal, és teljesen feladja magát érte. Az ő részéről a kapcsolat kőkemény megfelelési kényszer, étrendjét, értékrendjét, külsejét mind megváltoztatja a fiú kedvéért. Barátait elhanyagolja, még azt is feladja, ami fontos számára. A fiú sokszor manipulálja, úgy állítja be a dolgokat, mintha Virág csak rá számíthatna és mindenki ellene lenne (például mikor Virág apukájának és új feleségének kisbabája születik, Dorián azt erősíti Virágban, hogy ezentúl nem fog kelleni az apjának, hiszen ott a kicsi). Ha valaki figyelmezteti őt, segíteni akar neki, azt Virág eltaszítja, támadásnak veszi. A kapcsolatnak végül csúnya vége lesz. Virág kihisztizi, hogy elengedjék őket egy koncertre, de mikor utána nem akar a fiúval aludni, az csúnyán leszólja, majd faképnél hagyja az éjszaka közepén egy ismeretlen környéken.
Míg Virág és Dorián kapcsolata látlelet a rossz kapcsolatokról, addig Renié és Cortezé egyfajta modell. Természetesen ebben a kapcsolatban is vannak döccenők, de Leiner lényegében tanítja mit várhatsz el, és mit várhatnak el tőled egy kapcsolatban. Reni és Cortez két és fél éven keresztül kerülgeti egymást, és a "megcsókollak mikor barátnőm van" történettől a "kitalálok egy kamu barátot"-ig annyiszor szúrják el, hogy az már szinte fáj. Viszont ennek eredménye, hogy mire összejönnek, már szó sincs a meglátlak és megszeretlek meséről, két olyan ember kezd kapcsolatot, akik már jól ismerik egymás jó és rossz oldalit. Leiner rengeteg párkapcsolatos kérdést felvet, kezdve a "Fontos hogy kiposztolja, hogy kapcsolatban van?"-tól a "Folyton egymáson kell lógnunk?"-on át a "Kibeszéljük-e a barátnőinkkel a barátunkat"-ig. Amit szeretnék kiemelni, hogy ebben a kapcsolatban fontos, ami a másiknak számit. Például Corteznek, aki koránt sem jó tanuló, fontos, hogy az iskolaelső Reninek elég ideje jusson a tanulmányaira, és ne hanyagolja el miatta. Azzal, hogy összejönnek, új fejezet kezdődik, de nem ér véget az addigi életük. Ők ketten vigyáznak egymásra, figyelnek egymásra, még akkor is, ha nem tudnak segíteni. Mindkettejük számára fontos hogy a másik jól legyen, még ha ez azzal jár, hogy időnként áldozatot kell hozni.
És persze itt van még egy téma, ami a kamaszkorral és az első kapcsolatokkal együtt jár: az első szex. Már a kapcsolat elején egyértelmű, hogy akkor fog megtörténni, amikor a lány készen áll rá. Ez végül több mint egy év stabil kapcsolat után, a 12. évfolyam vége felé jön el. Nem csak úgy megtörténik, előre megbeszélik, Reni otthon is megbeszéli az anyukájával, hogy szeretne Corteznél aludni. Leiner nem felejti el szóvá tenni, hogy védekeznek. A regény nem írja le az éjszaka eseményeit, Reni csupán annyit ír, hogy megtörtént, nagyon jó volt, de erről még a naplójának sem tud beszélni. Tetszik, hogy Leiner megmutatja, hogy sok tinifilm ábrázolásával ellentétben, az első szex nagy dolog, és még akkor is lehet zavarba ejtő és inába szállhat a bátorságunk, ha nagyon akarjuk. Biztosan sokan felháborodnak azon, hogy szexről írnak egy ifjúsági regényben, de mikor a kutatások szerint a szülők jelentős része még mindig nem beszél erről gyerekeivel, a mostanában nem nagyon létező iskolai felvilágosítás pedig általában megáll ott, hogy húzzál óvszert, a magam részéről kifejezetten örülök, hogy valaki értelmesen kommunikál erről a kamaszokkal, és megmutatja, ideálisan hogy kell ennek történnie.
A Szent Johanna gimi azonban nem lenne ilyen sikeres, ha csupán egy romantikus lányregény lenne. Egyértelműen az, de emellett számtalan olyan téma felmerül, ami meghatározó a tinik számára. Elsőként rögtön az iskolai élet. Az SZJG-ben pont olyanok a tanárok, mint bárhol másutt. Van laza, van szigorú, van pikkelős. Az osztály nem éppen mintacsapat. Itt aztán bármi előfordulhat, kezdve onnan, hogy beetetik a feledékeny tanárral, hogy az egyikük külföldi cserediák, odáig, hogy az órán kizárják a tanárt a teremből. Az osztálytársak sokfélék, van köztük versenyszellemű diktátor, bagós rocker, laza vagány, romantikus lelkületű szakács és kütyüfüggő is. Rosszindulatúság, gonoszság azonban nincs az osztályban, itt nem divat mást szekálni, bántani, pont ellenkezőleg, nagyon is összetartó csapat lesz belőlük. Az évfolyam másik osztálya amolyan ellenkép, Leiner rajtuk mutatja meg, hogyan ne viselkedj. Ne játszd a sulikirálynőt, ne az alapján válassz fiút, hogy ki a legmenőbb; ne menj végig egy baráti társaság minden tagján. Ne menj minden héten diszkózni, és nem éheztesd magad, hogy bele férj egy ruhába, mikor amúgy is bomba alakod van.
A kamaszkor következő meghatározó témája a barátság. A művelt, hozzá hasonló érdeklődésű, kissé felvágós Arnold jó barátnak tűnik, de valójában sokszor irányítja Renit, kisajátító, sokáig miatta nem kerül közel a többiekhez, pedig szeretne. Mire befejezi a középiskolát, Reni megtanulja, hogy a barátságban megvédjük egymást, tanácsot adunk és kapunk, és jó a másikkal együtt lenni, még akkor is, ha az érdeklődési körünk ég és föld.
Két olyan téma szerepel még a regénysorozatban, ami a szülők számára érdekes lehet. Az alkohol és a dohányzás témaköre, illetve a pályaválasztás. Sajnos ki kell mondani, nincs ma olyan osztályközösség, ahol senki sem dohányzik vagy iszik alkoholt. Leiner nem álszent, a Szent Johanna gimiben is vannak bagósok, viszont ezek, mégha szerethető karakterek is, nem olyanok, akire bárki is hasonlítani akarna. A példaképnek alkalmas karakterek egyike sem dohányzik vagy iszik.
Az utolsó két rész (három kötet) fő témája a pályaválasztás. Amit az SZJG ezzel kapcsolatban tanít, hogy nyugodtan át kell gondolni, nem pedig rástresszelni. Nem lehet szempont, hogy a szüleink mivel foglalkoznak, vagy hogy a barátaink milyen szakra mennek, szempont viszont, hogy mi érdekel minket, miben vagyunk jók. Reni nem keveset szenved mire megtanulja, hogy a pályaválasztásnál nem szempont, hogy a szerelmünk hol van, és mit csinál, de ha már mindketten megtaláltuk az irányt, azt össze lehet hangolni. (Jelen esetben Reni franciaországi ösztöndíjat nyer és Cortez, aki már korábban eldöntötte, hogy steward lesz, úgy dönt, egy francia légitársaságnál fog tanulni). Leiner rámutat, hogy nem tragédia, ha valaki nem megy rögtön egyetemre, amennyiben értelmes tervei vannak a köztes évre.
Leiner Laura kilenc kötetben sorra veszi szinte az összes problémát, amit egy kamasz megélhet. A szerelem, a barátság, az iskolai élet és a pályaválasztás mellett szóba kerül a szülők válása, és a nagyszülő halála is. A Szent Johanna gimi sajátossága, hogy szinte folyamatosan nevel. Takaríts fel a kutyád után, nem vicces beszólni az idős néninek a buszon, ne menj kiló sminkkel és miniszoknyában a suliba. Szóba kerül internetes zaklatás és álprofil ugyanúgy mint társadalmi témák, szociális érzékenység. Az ember azt hinné, a gyerekeket zavarja ez a folyamatos nevelés, de furcsamód nem érzik szájba rágósnak, talán az állandó humor ellensúlyozza. A Szent Johanna gimi egy átlagos kamaszlány vicces naplója, ami nem pörgős, de olvastatja magát.
A sorozat eredetileg középiskolásoknak szól, én 13 éve kortól ajánlanám, de a lányok általában a felső tagozat elején kezdik el tömegesen olvasni. Ebben a korban szerintem még mindenképpen érdemes beszélgetni az olvasottakról.
Tizenegyedik végére döbbentem rá, hogy a régóta keresgélt "legjobb barát" tulajdonképpen végig ott volt az orrom előtt, csak amíg én egy emberben kerestem azt, amit számomra a barátság fogalma jelentene, nem vettem észre, hogy ez nem egy konkrét ideál, ami egyvalakiben megvan, és akkor az a nagybetűs Legjobb Barát. Hanem inkább egy puzzle, a darabjai szanaszét vannak, és ha együtt látja őket az ember, akkor értelmet nyer az egész. Valami ilyesmit jelenthet a barátság. És ahogy a többieket néztem, rájöttem, nekem ők azok. Ők, hatan."
Leiner Laura: A Szent Johanna gimi: Ketten – Bp.: Ciceró, 2012
Összesítés:
13+
Romantika: 9/10
Humor: 9/10
Elgondolkodtató: 5/10
Kaland: 1/10
Témák
- szerelem,
- párkapcsolat,
- szex
- barátság
- iskola
- pályaválasztás