Leiner Laura: Mindig történik VALAMI a Deákban

2024.10.27

Kedvcsináló

Roni üzenetet kap. Csak épp nem egy kedves üzenetet a fiútól, akivel tegnap randizott, hanem egy fotót, amin a fiú épp valaki mással csókolózik. De vajon ki küldte a képet? És miért? És miért titkos profilról? Ronit nem hagyja nyugodni a kérdés, így hát nyomozásba kezd, hogy megtudja, a Belvárosi Deák gimi ezerkétszáz tanulója közül kinek tartozik köszönettel.

Spoileres kibeszélő

Emlékszem, mikor úgy tizenkét éve (már akkor sem gimisként) először olvastam Leiner Laurát. Két héten át feküdtem az ágyban, daráltam a könyveket, és hangosan kacagtam. Na, ez az az élmény, amit a Belvárosi Deák-sorozat első kötete nem ad meg.

Egy rejtélyes insta profil

A tizenegyedikes Roni teljes lelki békében fetreng az ágyán, mikor üzenetet kap egy titkos insta profiltól. Szöveg nincs, de nincs is szükség rá, a kép is elég egyértelmű. Bálint, a fiú, akivel tegnap randizott, és aki egy órája még szívecskét küldött neki, épp egy másik lánnyal enyeleg valami koncerten.

Amint kidühöngi magát, Ronit más kezdi foglalkoztatni. Ki lehet a jó szándékú figyelmeztető? A profilja titkos, a képe semmit nem árul el, kérdésekre nem válaszol, sőt le is tiltja Ronit.

Csakhogy őt nem olyan fából faragták, hogy ilyen könnyen feladja. Nyomozásba kezd, és végül több vakvágány után rábukkan a Belvárosi Deák gimi álarcos igazságosztójára. Pontosabban igazságosztóira, ugyanis a profil mögött egész kis csapat áll.

A Deák titkos hősei

Az ötlet Mirkó, a nagy Batman rajongó fejéből pattant ki, miután csúnya igazságtalanság érte a Diákkörben. Ekkor döbbent rá, hogy kéne valaki, akihez a diákok fordulhatnak a gondjaikkal. Valaki, aki nem ítélkezik, akikkel őszinték lehetnek, és aki segít, ha kell. Valaki, aki titokban dolgozik, hogy ne legyen kellemetlenség, és semmit nem vár cserébe.

Az első, akinek (kéretlenül) segíteni próbált, Benedek volt, aki nem tudott róla, hogy csalja a barátnője. Csakhogy Mirkó elügyetlenkedte a dolgot, és seperc alatt lebukott. Benedek pedig azt mondta: oké, benne vagyok, de ha már csináljuk, csináljuk okosan. Idővel szükségük lett még egy főre, lehetőleg olyanra, aki oda is bejut, ahová ők nem, így hát bevették Benedek ikertesóját, Barbit is. Iskola szerte marticákat rejtettek el, amiben arra biztatják a diákokat, ha problémájuk van, írjanak neki, ők pedig megpróbálnak segíteni. A csapat teljes inkognitómódban működik, ellenszolgáltatásként pedig csak annyit kérnek, az illető tartsa titokban a történteket. Roni úgy dönt, csatlakozik Mirkóhoz és a suli sztárja Somfalvi ikrekhez, és beleveti magát a munkába.

Történjen már VALAMI a Deákban!

A Mindig történik VALAMI a Deákban nem éppen darálós könyv. Az első nyolcvan oldal bődületesen unalmas. Onnan, hogy Roni beáll a titkos társaságba, egy fokkal jobb a helyzet, de az igazság az, hogy a megoldandó ügyek nem túl izgalmasak. Megcsal a barátom? Tetszem a lánynak, vagy csak barátnak tart? Másfél hónapja járok a Deákba, de még egy barátot sem sikerült szereznem. Ezek az ügyek nem elég érdekfeszítőek ahhoz, hogy akkor is izguljak, ha alig tudok valamit az érintettekről.

Egyetlen komolyabb ügyük van. Egy lány kétségbeesetten ír nekik, és sírva adja elő, mi történt. A hétvégén egy buliban volt, elég sokat ivott, és egy polaroid géppel vállalhatatlan képeket készített magáról. Minden képen ruhát visel, de ahhoz így is elég szörnyűek, hogy ha elterjednek, mindenki előtt lejárassák. Ráadásul a képeket egy fiú kabátjának a belső zsebében hagyta. A csapat feladata világos: vissza kell szerezni a képeket, mielőtt a fiú észreveszi őket, és mielőtt az egész suli ezen csámcsogna.

Ez a szál egy fokkal izgalmasabb, van is miről beszélgetni róla egy kamasszal, de sajnos egyetlen ügy nem menti meg Leiner könyvét a teljes érdektelenségtől.

Humor és tempó

Nagyobb probléma, hogy Leinert a legnagyobb fegyvere, a humora is cserbenhagyta. Közel harminc oldal kellett az első halvány mosoly előcsalogatásához és, bár van néhány viccesebb jelenet a könyvben, azok távolról sem hozzák a megszokott szintet.

A humor hiányával pedig még jobban kidomborodnak Leiner máshol is meglévő gyengeségei. Ez elméletileg egy feszültebb, nyomozgatós könyv lenne, csakhogy Leiner stílusa és a feszültség az univerzum két ellentétes pontján tartózkodnak. Leiner mindent is leíró stílusa talán még illett Rentai Reni naplójához, de semmiképpen sem passzol olyan történethez, ahol elméletileg a rejtély és a kaland dominálna. Ahogy a 40 nyári nap-ban sem értettem, miért kell újra és újra leírni, mit reggelizik a főszereplő, úgy itt sem világos, miért kell majd minden nap egy teljes bekezdés szentelni annak, mit vesz fel Roni és milyen frizurát fésül magának. Ennek eredményeképpen az izgalmasnak szánt "találjuk meg a megoldást" jelenetek sokszor vontatottá válnak.

A Belvárosi Deák diákjai

A szereplők aranyosak és szerethetőek, de sablonosak és nem túl kidolgozottak. Benedek klasszikus leineri szépfiú: menő, szuper jóképű, sportos, eszes, jó humorú és talpig úriember. Mint Leiner legtöbb karaktere, a Belvárosi Deák legtöbb szereplője is meglehetősen jómódú (számomra legalábbis irreális, hogy egy gyermekét egyedül nevelő alsós technikatanár lánya, minden nap egy belvárosi pékségben szerzi be a divatos kávéját meg a péksütijeit). A mellékszereplők, akik a korai Leiner könyveket annyira feldobták, itt kifejezetten kétdimenziósak.

Komolyabb témák?

Leiner próbál komolyabb mondanivalót is a művébe csempészni, de nem sokat ér el. A megcsalás témája visszatérő, de nem túl kibontott eleme a könyvnek. Azon kívül, hogy csúnya dolog, és nem jó utána látni az exünket meg az új párját, nem sok minden derül ki.

Leiner behozza a válás témáját is, de annyira felületesen tárgyalja, hogy felmerült bennem, hogy inkább csak az a funkciója, hogy megmagyarázza, miért nincs sehol az apuka.

Mindig történik VALAMI a Deákban

Aki (hozzám hasonlóan) abban a reményben ugrik neki a Mindig történik VALAMI a Deákban-nak, hogy Leiner a középiskolás közeggel visszatér az ismerős terepre és ismét sziporkázni fog, készüljön fel a csalódásra.

Persze a rajongók mindezek ellenére is az eladási listák élére repítik majd a könyvet, de jogosan merül fel a kérdés, vajon hány középszerű, vagy éppenséggel gyenge könyvet bocsájtanak még meg a korai sikerek kedvéért?

A Mindig történik VALAMI a Deákban alapötlete jó, a kidolgozás viszont bőven hagy kivetnivalót maga után. Egy új Leiner Laura könyvért persze akkor is toporognak a lányok, ha éppenséggel gyenge. Ha a gyerek feltétlenül olvasni akarja, én tizennégy éven felül ajánlanám, leghamarabb hetedik osztálytól. Kiskamaszokkal, de talán még gimi elején járókkal is, mindenképpen érdemes beszélni a bulizásról. A Deák házibulijain ugyanis bőven van alkohol, nem beszélve a Leiner által teljesen okésként kezelt "Hét perc mennyország" nevű remek játékról, amikor is egy random fiú meg egy lány kettesben elvonul, és ami a következő hét percben történik, az nem tartozik senkire…

Örök igazság, hogy minden tanár jobban szereti a volt tanítványait a jelenlegieknél."

Leiner Laura: Mindig történik VALAMI a Deákban – Laulin Kft. 2024

Összesítő

Korosztály: 13+

Humor: 6/10

Rejtély: 5/10

Romantika: 5/10

Nekem hogy tetszett: 4/10


Téma

Megcsalás

Középiskola

Egymás segítése

Leiner két másik könyvéről, A Szent Johanna gimi-ről és a 40 nyári nap- ról írt beszámolómat a címre kattintva olvashatjátok. 


Bradley mindenkit utál, és őt is utálja mindenki. Nem is csoda, hiszen verekedős, össze-vissza hazudozik, senkihez egy kedves szava. Leckéje sosincs, egyszer már megbukott, de úgy tűnik újra meg fog. Egyedül ül a leghátsó padban, se előtte, se mellette nem ül senki. Egészen addig, míg megérkezik Jeff, az új diák, akit jobb híján mellé ültetnek. És...