Harriet Manners táskáján vörös betűkkel virít a "Geek" szó. Nem ő írta oda, de nem vitatja az állítást. Az igazság az, hogy őt nem zavarná, hogy egy kocka stréber, ha a többieket sem zavarná, és nem piszkálnák. Olyan ember, aki rajong a tényekért és az adatokért, de az emberi kapcsolatok, vagy éppenséggel a divat világa idegen terep számára. A...
Csoma-Lőrincz Tamara: Hádész – Avagy egy többszörös pozitív csalódás története
Kedvcsináló
Alex kissé stréber, kissé nyeszlett végzős gimnazista. Nem éppen isten alapanyag, egy nap mégis azon kapja magát, hogy a következő hatszáz évben ő Hádész, az Alvilág ura. Ráadásul az előző Hádész enyhén szólva hagyta lepusztulni a helyet. Alex hamar rádöbben, hogy egy felettébb morcos háromfejű óriáskutya megtalálása és együttműködésre bírása messze nem a legnagyobb gondja.
Spoileres kibeszélő
Én nem akartam elolvasni ezt a könyvet. Nem tetszik a cím (Hádész – Az Alvilág tini kalandora) nem tetszik a borító, ráadásul az egész egy középszerű Rick Riordan utánzat hatását keltette. Aztán mégis hazahoztam a könyvtárból, és milyen jól tettem!
Az app lecsap
Alex, a leendő klasszika-filológia szakos gimis, békében nyomorog a buszon, mikor a Hádész app csak úgy feltelepíti magát a telefonjára. Ami rosszabb, hogy nem is hagyja magát törölni, felad egy harminchatezer oldalas kötelező olvasmányt, ráadásul Alexen kívül senki sem látja.
És ami még ennél is rosszabb, hogy ő olyasmit is látni kezd, amit más nem. Egy fura srác kérdőre vonja a menzán, amiért befagyott a Sztüx. A lift a nem létező pince helyett az Alvilágban teszi ki. A dugi pénzből felkeresett pszichológus Vincent Van Gogh szellemével együtt győzködi, hogy mindez nem hallucináció. Ráadásul az app gyanúsan pontosan jósol meg haláleseteket.
Egy átlagos nap a pokolban
Alex kénytelen-kelletlen elhiszi, hogy ezentúl ő Hádész, az Alvilág ura. Csakhogy ez egyáltalán nem könnyű munka, különösen, mert az előző Hádészt az utóbbi időben jobban lefoglalta a malibuli nyaralója, mint a birodalma. A védelmi rendszer enyhén szólva rozoga, Kerberosz elkóborolt, hiányát hologrammal leplezik. Csakhogy Kerberosz nem az egyetlen alvilági alkalmazott, aki bemondta az unalmast. Lakók és helyek egyaránt kereket oldottak. Minótaurusz labirintusa, csakúgy mint az alvilág négy folyója, szőrén szálán eltűnt. Szerencsére Alexnek nem egyedül kell boldogulnia, segíti őt Nüx, a sötétség istennője, Mortimer, az Alvilág intézője és Medúza is.
Mikor azonban szörnyek és titánok törnek ki a Tartarosz fogságából, több segítségre lesz szüksége. Sürgősen találnia kell egy sereget, alkalmassá válnia a vezetésére, majd le kell győznie a titánokat, akik olyan helyen bujkálnak, ahol nem is álmodnánk.
Még jó, hogy az app nem hagyja cserben. Amellett, hogy információkkal és napi tippekkel bombázza, megfelelő viselkedését plecsnikkel és szuperképességekkel jutalmazza.
A szörnyek szörnyetegek?
Az Alvilág isteneként Alexnek meg kell tanulnia, hogy attól, hogy valaki szörnyen néz ki, még nem feltétlenül lesz szörny. Hiába viszolyog Medúza hajától, mégis barátok lesznek. Arra is rádöbben, hogy az isteneknek sok esetben komoly felelősségük van abban, hogy a szörnyek azzá váltak, amik, sőt még az is kiderül, hogy a szörnyeknek is van anyjuk, aki szereti és oltalmazza őket.
Első számú pozitív csalódás
Szóval kapunk egy kiváló kalandregényt, és ami még jobb, hamar kiderül, hogy Csoma-Lőrincz Tamarának bőven van humora. Mi van, ha a legyőzendő szörnyeteg csak egy kölyök? Melyik ismert szörnyeteg kér válóperes ügyvédet cafetériaként? Mi történik, ha két különböző kultúra halálalakja szembe kerül egymással?
Ráadásul a Rick Riordan utánzatra vonatkozó gyanúm sem bizonyosodott be. Az a kevés hasonlóság, ami a két történet közt van, főként az azonos mitológiai gyökerekből ered. Az írók humorában van hasonlóság, de az alapsztori és a történetvezetés is más.
Kettes számú pozitív csalódás – Ami négy fal között történik
És amikor már örültem, hogy kaptam egy humoros kalandregényt, jött a kettes számú pozitív csalódás: kiderült, hogy ennél jóval többet kaptam. Csoma-Lőrincz Tamara ugyanis behozza a családon belüli erőszak témáját, méghozzá meglepően mélyen. Már a regény elején tudjuk, hogy Alex apja a fiát és a feleségét is veri, de a történet nem áll meg ott, hogy utáljuk az illetőt és új, isteni hatalmunkkal rémálmokat küldünk neki. Csoma-Lőrincz Tamara egészen komolyan foglalkozik a témával: azzal, hogy ez hogyan határozza meg a gyerek személyiségét, vagy hogy miként befolyásolja a döntéseit. Szó van a félelemről, hogy az áldozat olyanná válik, mint az elkövető, de arról is, hol húzódik a határ az önvédelem és a szörnyeteggé válás között. Csoma-Lőrincz Tamara még azzal is foglalkozik, milyen felelősséget érez a gyerek az anya iránt, és hogy a társadalmi elvárások miatt miért súlyosabb ez a fiúk esetében.
Hadd hozzak itt még egy összehasonlítást Riordannal. Percy Jackson első nevelőapja is címeres vadbarom, de ott csak a felszínen kerül szóba a téma. Csoma-Lőrincz nem csak sokkal mélyebben foglalkozik a témával, de egészen más lezárást is ad neki. Míg Percy és az anyukája nemes egyszerűséggel kővé változtatják a fickót, addig Alex, komoly munkával eljut oda, hogy kiálljon magáért, és egyértelművé tegye az apja számára, ha újra megüti annak jogi következményei lesznek. Egészen más a két anya karaktere is. Sally Jackson a fia érdekében tűr egy bántalmazó kapcsolatot, de őt nem hagyja bántani, és amikor lehetősége lesz rá, gond nélkül leszámol párjával, hogy aztán boldogan éljen Percy-vel. Alex a történet folyamán végig sorsközösséget érez anyjával. Bár a nő soha nem védi meg a fiát, Alex ezt a félelemnek tulajdonítja. Azért nem hagyja el a szülei lakását, amint tudja, mert úgy érzi, kötelessége maradni és védeni az anyját, vagy legalábbis nem hagyni egyedül szenvedni. Csakhogy mikor Alex végül összecsomagol, és az anyjának is felajánlja, hogy tartson vele, a nő nem akarja elhagyni a bántalmazó férjet, sőt, úgy érzi Alexnek kéne bocsánatot kérnie az apjától. Huszonhat év házasság után, még ha az a házasság borzalmas volt is, megrémíti a független élet gondolata.
A Hádész – Az Alvilág tini kalandora vicces és szórakoztató kalandregény. A komolyabb szál és néhány tudást igénylő poén miatt (pl. a "pátiák") inkább tizennégy éven felülieknek ajánlanám, de nincs benne semmi olyasmi, amit egy tizenkét éves ne olvashatna. A keményebb témát jól oldja az író humora, a könyv egy pillanatra sem válik nyomasztóvá.
Plusz infó: fiús anyukák szoktak kétségbeesetten kóvályogni a könyvesboltban, hogy olyan kamaszoknak szóló könyvet keressenek, amiben nincs romantikus szál. Örömmel jelentem, hogy a Hádész pont ilyen könyv.
Kedves Csoma-Lőrincz Tamara, várjuk a további könyveket! Akár ebben a világban, akár másikban.
Tényleg az hiszed, hogy az istenek megengedik, hogy kijavítsd a mítoszokat? Még ha meg is tennék, az emberek nem fogadnák el az új, igaz változatot, mert ők abban akarnak hinni, hogy aki szörnyetegnek néz ki, az belülről is az, és aki szépnek született és fényesen mosolyog rájuk, abban megbízhatnak. Nem az igazságot akarják, hanem a könnyű és kényelmes megoldást."
Csoma-Lőrincz Tamara: Hádész – Az Alvilág tini kalandora – Eleven kiadó, 2024
Összesítő
Korosztály: 14+
Humor: 9/10
Kaland: 8/10
Romantika: 1/10
Nekem hogy tetszett: 9/10
Téma
Mitológia
Fantasy
Szülő-gyerek
Családon belüli erőszak
Axie Oh: A lány, aki a tenger alá esett
A Tengeristen szenved, ezért népe is szenved. Mióta leigázták az országot és megölték a császárt, kit a Tengeristen fivéreként szeretett, a birodalmat kegyetlen viharok dúlják. A legenda szerint a vihar csak akkor csitulhat, ha a Tengeristen szívét akkora, vagy nagyobb szeretet tölti be, mint amekkorát a császár iránt érzett. Ezért az emberek...
Kiss Judit Ágnes: Kórház az osztályteremben
Elutaznál a múltba, ha megtehetnéd? Mondjuk 1956-ba?